Sanık Demirbaş’tan, “Sinan Ateş’in bilgilerini Ülkü Ocakları Başkanı’na neden gönderdin” sorusuna yanıt: Pankart asacaktık

T24 Haber Merkezi

Sinan Ateş cinayeti davasında azmettirici olarak adı geçen eski Ülkü Ocakları yöneticisi Tolgahan Demirbaş’ın, bilirkişi raporunun dosyaya girmesinden sonra Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile yapılan sorgusu dava dosyasına girdi. Tolgahan Demirbaş’a ifadesinde, “Sinan Ateş’e ait adres, uçuş kayıt bilgileri ve konum bilgilerini neden Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’a gönderdiği” soruldu. Demirbaş, bilgileri gönderdiğini kabul etmedi ve “Bilirkişi raporunda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum” dedi. Demirbaş, “Şayet böyle bir şey var ise de bu Sinan Ateş’in ikametinin önüne pankart asma düşüncemizden dolayıdır. Aksi türlüsü mümkün değildir” ifadelerini kullandı. 

Ankara’da öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in dava dosyasına giren ve avukatlarla da paylaşılan SEGBİS sorgu görüntülerinin bir bölümü, “B Yüzü” adlı sosyal medya hesabından yayınlandı. Sorguda savcı, Demirbaş’a “Sinan Ateş’e ait adres, uçuş kayıt bilgileri ve konum bilgilerini neden Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım’a gönderdin?” diye sordu. Demirbaş, savcıya, “Bilirkişi raporunda bir yanlışlık olduğunu düşünüyorum. Şayet böyle bir şey var ise de bu Sinan Ateş’in ikametinin önüne pankart asma düşüncemizden dolayıdır. Aksi türlüsü mümkün değildir” yanıtını verdi.

Savcı ile Tolgahan Demirbaş arasında ifadede geçen diyalogdan bir bölüm şöyle:

Savcı: Yine Çağlar Zorlu’dan aldığın konum bilgilerini, Kırşehir’de olduğunu, Ahmet Yiğit Yıldırım’a iletmişsin. Bunu hatırlıyor musun?

Demirbaş: Bunu hatırlamıyorum. Çağlar Zorlu’yla kafe ortamında bir kere oturdum. Samimi bir arkadaşım değildir. Bir sohbet içerisinde bir bilgisayar programından bir telefon numarasını girip o insanın yerini öğrenebildiğini söyledi bana. Ben de kendisine “hadi bak bakalım bu adam nerede” dedim. Buradaki niyetimiz de pankartı boşuna asmamak istememizdi.

Savcı: Ahmet Yiğit Yıldırım bir konuşmada “Sinan Ateş Türkiye’ye giriş yaptı mı” diye sorarak bilgi toplamanı istemiş. Hatırlıyor musun?

Demirbaş: Hatırlamıyorum. Şayet sormuş ise de pankart asılmak istenmesiyle ilgilidir. Başka bir şey söz konusu değildir.

 

 

 

 
 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x